Monmouthshire District Family Tree

  • District Commissioner
    • Deputy District
      Commissioner
      (Adult Support)

      Pat Hillman
      • District Training
        Adviser

        Andrew Lewis
        Catherine Brown
        Christine Hands
        Darren Share
        David Carlyon
        Deborah Bainbridge
        Don Norris
        John Ollman
        Mel Ralph
        Pamela Morris
        Rachel Smith
        Sarah Lewis
        Sarah Hoddy
        Theresa Lama
        Carrie Smith
        Kate Goodwin-Tate
      • Adult
        Recruitment
        TBA
    • Deputy District
      Commissioner
      (Operations)

      TBA
      • ADC Events
        ADC Activities
        Active Support (Activities)
        Archery
        Hillwalking etc
        Scouting Skills
        Permit Training
    • Deputy District
      Commissioner
      (Programme)

      Christine Hands
      • ADC Scouts
        John Ollman

        ADC Cubs
        Lorna Corbin

        ADC Beavers
        Sarah Morris

        Waiting Lists
        Sarah Morris

        Role Reviews
    • District Assistant
      Commissioner
      Scout Squirrel

      Lesley M O’Connell
    • District Assistant
      Commissioner
      (Inclusion)

      Sarah Withers
    • District Scout
      Explorer
      Commissioner

      Lee Philpot
      • District Explorer Units
        Bogeyman
        Usk

        Tessa Lama

        dim ddraig
        Anywhere

        Jon Hands

        White Dragons
        Raglan

        Simon Phillips

        Fluffy Sheep
        Caldicot

        Gethin Rogers
        Alex Hawking

        Celtic Warriors
        Magor

        Lee Philpot

        Black Sheep
        Devauden

        David Richardson
      • District Explorer
        Scout Administrator
        Sarah Withers
        • Young Leaders ESU
          Helen Heather-Smith
          Rachael Ball
    • District Scout
      Network
      Commissioner

      Alex Hawkins
      • District Leader
        Bethanie Headworth
    • Deputy District
      Commissioner
      (Perception)

      Sarah Morris
      • ADC Projects
        Media &
        Communication
        Vacancy
    • Youth
      Commissioner

      Peth Watkins
      (South)
      Ellie Fordham
      (North)
  • Twelve District Scouts Groups
    • 1st Abergavenny
      Group Scout
      Leader


      Sarah Hoddy
      • Group Exec
        Chairperson
        Carl Roberts
        Secretary
        Joanna Peacock
        Treasurer
        Melissa Tommbs
    • 1st Bulwark
      Group Scout
      Leader


      Darren Share
      • Group Exec
        Chairperson
        Neil Smith
        Secretary
        xxxx
        Treasurer
        Catharine Allen
    • 2nd Caldicot
      Group Scout
      Leader


      Rachel Smith
      • Group Exec
        Chairperson
        Mark Lane
        Secretary
        Gayle Edmonds
        Treasurer
        Sally Lewis
    • 1st Gilwern
      Group Scout
      Leader


      Wendy Davies
      • Group Exec
        Chairperson
        Bryan Davies
        Secretary
        Rebecca Clements
        Treasurer
        Eirug
    • 1st Goytre
      Group Scout
      Leader


      Tessa Lama
      • Group Exec
        Chairperson
        Kristian Caperton
        Secretary
        Danielle Caperton
        Treasurer
        Kristian Caperton
    • 1st Magor
      Group Scout
      Leader


      Acting Rachel Smith
      • Group Exec
        Chairperson
        Peter Belsten
        Secretary
        Rachel Warfield
        Treasurer
        Neil Warfield
    • 1st Raglan
      Group Scout
      Leader


      Jim Hepburn
      • Group Exec
        Chairperson
        Sarah Jones
        Secretary
        Julia Young
        Treasurer
        Mark Williams
    • 1st Sedbury &
      Tidenham
      Group Scout
      Leader


      Rachel Smith
      • Group Exec
        Chairperson
        Peter Tyler
        Secretary
        Susan Deens
        Treasurer
        Heidi McAllister
    • 1st Shirenewton
      Group Scout
      Leader


      Darren Share
      • Group Exec
        Chairperson
        Rhodri Owen
        Secretary
        Rachel Palser
        Treasurer
        Leah Goleniowska
    • 1st Usk
      Group Scout
      Leader


      Deborah Bainbridge
      • Group Exec
        Chairperson
        Alison Ivin
        Secretary
        Richard Baker
        Treasurer
        xxx
    • 1st Wyesham
      Group Scout
      Leader


      Chris Brown
      • Group Exec
        Chairperson
        Brett Doubtfire
        Secretary
        Sarah Jones
        Treasurer
        Sarsh Haynes
    • 1st Y Felin
      Group Scout
      Leader


      Marty Walters
      • Group Exec
        Chairperson
        Chris Davy
        Secretary
        Marie Lane
        Treasurer
        Phil Revill

Share this: